Kliknij tutaj Witamy na stronie Związku Nauczycielstwa Polskiego Oddział Międzygminny w Mysłowicach

NASZE SPRAWY  

 

(28.08.2024)  NADZWYCZAJNE ZEBRANIE SEKCJI PRACOWNIKÓW ADMINISTRACJI I OBSŁUGI

We wtorek, 27.8.2024r. odbyło się w realu i na TEAMS-ie spotkanie kilkudziesięciu członków ZNP, pracowników administracji i obsługi mysłowickiej oświaty na którym omawiano problemy zwolnień i wypowiedzeń wynikających z Zarządzenia Prezydenta Miasta Mysłowice nr 359/24z dnia 22.08.2024r. w sprawie wytycznych dot. Zatrudniania AIO w placówkach oświatowych Wprowadzającego normy zatrudnienia w poszczególnych typach placówek oświatowych na danych stanowiskach.

Prawnik ZNP Michał Olesiak omówił przepisy prawa regulujące kwestie zwolnień i wypowiedzeń zmieniających, zasad postepowania dyrektora i pracownika w takim przypadku. Podkreślił, że działania dyrektora powinny opierać się na obowiązujących przepisach prawa, uprawnieniach związków zawodowych oraz prawach pracownika.

W związku z padającymi informacjami z sali i pokazywanymi wzorami pism z niektórych placówek otrzymywanymi przez pracowników o żądaniu od nich w ciągu najbliższych dni zgody na natychmiastowe obniżenie zatrudnienia od 1.09.2024 odpowiedział, że pracownik nie ma obowiązku wyrażania zgody na takie pismo. W razie otrzymania takiego lub podobnego pisma, i wątpliwości jak się zachować, pracownik powinien tylko potwierdzić otrzymanie pisma - propozycji, a nie wyrażać zgody od razu na proponowane, niekorzystne dla niego rozwiązania. Natychmiast powinien się, jako członek ZNP, skontaktować z Oddziałem ZNP.

Jeśli dyrektor chce, aby pracownik pracował w mniejszym wymiarze czasu pracy, powinien wręczyć pracownikowi tzw. wypowiedzenie zmieniające. Uprzednio zamiar wręczenia takiego pisma powinien skonsultować z Oddziałem ZNP (dotyczy członków naszego związku). Warunki wynikające z wypowiedzenia zmieniającego, np. obniżenie etatu, wejdą w życie dopiero po upływie okresu wypowiedzenia, który wynosi od 2 tygodni do 3 miesięcy w zależności od stażu pracy. Jeśli zatem wypowiedzenie zmieniające zostanie złożone pracownikowi w dniu 5 września, to wejdzie ono w życie dopiero, w przypadku trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia, z dniem 1 stycznia 2025 r. Jeśli zaś pracownik odmówi przyjęcia nowych warunków (do połowy okresu wypowiedzenia), to po upływie okresu wypowiedzenia, umowa ulegnie rozwiązaniu.

Nieprawdziwa jest także informacja przekazywana przez niektórych dyrektorów, że w przypadku odmowy przyjęcie proponowanych gorszych warunków pracy i rozwiązania z tego powodu umowy, pracownik nigdy nie otrzyma odprawy. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 27 maja 2014 r. (II PK 236/13) „Prawo do dodatkowych świadczeń pieniężnych z tytułu wypowiedzenia stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracownika [tj. odprawa] może przysługiwać nawet w razie odmowy przyjęcia zaproponowanych warunków pracy i płacy, ponieważ stosunek pracy rozwiązuje się wskutek wypowiedzenia pracodawcy, którego warunków pracownik nie ma obowiązku akceptować. […] .” W przypadku nie otrzymania odprawy pozostaje droga sądowa, gdzie ZNP będzie pomagał swym członkom i reprezentował ich w Sądzie Pracy. Ostateczną decyzję w tym zakresie, podejmie sąd pracy.

Reasumując, po otrzymania wypowiedzenia zmieniającego, pracownik powinien skontaktować się z Oddziałem ZNP, aby podjąć decyzję co dalej robić. Jednocześnie pracownik nie ma obowiązku podpisywania porozumień stron dotyczących obniżenia etatu – najczęściej będzie to dla niego niekorzystne.

Prezes OM M-ce ZNP Marek Fabryczny przedstawił zasady takiej współpracy w przypadku pracowników Urzędu Miasta Mysłowice. Występujący w imieniu pracodawcy (Prezydenta Miasta jako dyrektora) pełnomocni przedstawiciele (Z-ca Prezydenta, Sekretarz Miasta) zwracają się do ZNP z pismem w którym pytają o to czy ZNP reprezentuje interesy danego pracownika. Po naszej odpowiedzi, że reprezentujemy danego pracownika otrzymujemy kolejne pismo w którym UM zwraca się do nas o opinię w sprawie planowanego działania wobec naszego członka pracownika którego interesy reprezentujemy. Uzyskanie takiej opinii jest obowiązkowe dla pracodawcy. Dopiero po jej otrzymaniu, pracodawca wręcza danemu pracownikowi wypowiedzenie warunków pracy czy płacy (od 1 do 3 mcy) zgodnie z obowiązującymi przepisami.

 

 

 

 

 


© 2014. Oddział Międzygminny ZNP w Mysłowicach. Wszystkie prawa zastrzeżone.