Kliknij tutaj Witamy na stronie Związku Nauczycielstwa Polskiego Oddział Międzygminny w Mysłowicach

NASZE SPRAWY  

 

ANALIZA - PROTEST WŁOSKI

W związku z protestem włoskim wystąpiliśmy 30 października b.r. do dyrektorów placówek oświatowych w Mysłowicach, Imielinie i Chełmie Śląskim z pytaniami dotyczącymi informacji o pracy nauczycieli.

Sformułowaliśmy 22 pytania, które dotyczyły pracy nauczycieli w czasie ferii szkolnych, podczas wycieczek i „zielonych szkół”, pracy w dni wolne oraz zlecania wykonywania przez nauczycieli dodatkowych czynności, np. bezpłatnego prowadzenia zajęć, koordynowania projektów unijnych, serwisowania sprzętu komputerowego, prowadzenia strony internetowej szkoły, przeprowadzania wewnętrznej ewaluacji szkoły, sporządzania harmonogramu dyżurów międzylekcyjnych czy przeprowadzania inwentaryzacji w szkole. Wszystkie zagadnienia dotyczyły okresu trzech ostatnich lat pracy szkoły - okresu 2016-2019.

Do 4 grudnia otrzymaliśmy odpowiedzi z 11 placówek szkolnych i 6 przedszkoli.
Z ankiety wynika, że w tym okresie dyrektorzy nie zlecali nauczycielom pracy w czasie ferii szkolnych w wymiarze przekraczającym 7 dni.

Z kolei na pytanie dotyczące wyjazdów, wycieczek szkolnych, „zielonych szkół” wszyscy dyrektorzy odpowiedzieli twierdząco, podkreślając niejednokrotnie, że wyjazdy te inicjowali sami nauczyciele, ewentualnie na prośbę rodziców.
Delegacji służbowych nie wydawał żaden dyrektor, jedynie w jednej placówce wydawano delegacje, ale nierefundowane. Nie wypłacano diet i nie pokrywano kosztów podróży. Dyrektorzy stwierdzili, ze refundowali to nauczycielom organizatorzy wyjazdów.
W większości przypadków dyrektorzy stwierdzają, że nauczyciele mieli zagwarantowany 11-godzinny wypoczynek oraz 35-godzinny nieprzerwany odpoczynek tygodniowy.
W połowie szkół nauczycielom za pracę w czasie „zielonych szkół” wypłacano dodatkowe wynagrodzenie ( np. dodatek motywacyjny powiększony o kwotę 100 zł przez ½ roku).
Natomiast tylko w 1 placówce wypłacano dodatkowe wynagrodzenie za przekroczenie 40-godzinnego tygodniowego czasu pracy.

We wszystkich placówkach zlecano dodatkową pracę na rzecz innych szkół (praca w zespołach egzaminacyjnych), ale w ramach godzin pracy nauczyciela w macierzystej placówce.

Dyrektorzy stwierdzili, że doraźne zastępstwa bibliotekarzom, psychologom, pedagogom zlecano, ale za zrealizowane godziny płacono.

W dni wolne na ogół nie zlecano pracy, jeżeli to miało miejsce – nauczyciel otrzymywał dzień wolny.

Zajęć dydaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych bezpłatnie nauczyciele nie prowadzili.

Natomiast nauczyciele wg dyrektorów wykonywali pracę związaną z koordynowaniem projektów unijnych, prowadzeniem strony internetowej szkoły, przeprowadzaniem inwentaryzacji, ale otrzymywali za to wyższy dodatek motywacyjny oraz nagrody dyrektora.




Prezes Oddziału Międzygminnego ZNP w Mysłowicach Marek Fabryczny

 

 

 

 

 


© 2014. Oddział Międzygminny ZNP w Mysłowicach. Wszystkie prawa zastrzeżone.